Vláda podpořila fungování Agentury pro sociální začleňování od roku 2025

Celá ČR Management

Vláda dnes v upravené podobě projednala a schválila návrh ministrů Ivana Bartoše a Mariana Jurečky na institucionální ukotvení Agentury pro sociální začleňování a potvrdila, že bude nadále působit ve městech a obcích i po roce 2025. Jde o hlavní nástroj vlády na řešení sociálního vyloučení v regionech.

Agentura pro sociální začleňování funguje od roku 2008, poslední čtyři roky jako odbor Ministerstva pro místní rozvoj. „Rozhodnutí vlády znamená pro Agenturu především potvrzení její potřebnosti a pokračování fungování ve stávajícím rozsahu i pro roce 2025. Zůstane trvale součástí Ministerstva pro místní rozvoj, její činnost však bude nadále financována především projektovým způsobem. V příštím roce však posílím její financování v rámci MMR, jak se dnes usnesla vláda,” upřesnil vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Agentura podporuje města při obnově sociálně vyloučených lokalit, rozvoji dostupného bydlení, řešení dlouhodobé zátěže obyvatel, zpřístupnění vzdělávání dětí se sociálním znevýhodněním nebo zvyšování bezpečnosti. S Generálním ředitelstvím Úřadu práce spolupracuje při podpoře zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných, nyní v rámci pilotního projektu Integračních pracovních míst. Společně s MŠMT poskytuje podporu obcím při desegregaci škol s větším množstvím romských žáků. Partnerem je také Ministerstvu vnitra, s nímž se podílí na rozvoji systémových opatření prevence kriminality.

Mezi hlavní nástroje fungování patří tzv. koordinovaný přístup k sociálnímu vyloučení. Jeho prostřednictvím pomáhá městům a obcím zpracovat a uvést do praxe projekty z operačních programů MPSV, MŠMT a MMR. Za poslední čtyři roky jich bylo přes 400 za 3 miliardy korun. Agentura plní také významnou metodickou úlohu. Metodicky například rozvíjí komunitní práci ve 20 obcích. Nově otevřela program pro města a obce pro systematický rozvoj vybraných sociálně vyloučených lokalit. „Vláda potvrdila potřebu rozvíjet jak základní podporu v obcích, tak specifické programy, při kterých Agentura úzce spolupracuje s jednotlivými ministerstvy. Propojuje se tím podpora na místní úrovni s vládními politikami sociálního začleňování, což je zásadní,“ doplnil Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování.

Lokální konzultanti Agentury aktuálně působí na více než 60 místech ČR včetně velkých měst jako Ostrava, Brno Liberec ale také v menších obcích v hůře dostupných oblastech Jesenicka nebo Šluknovska.

„Zájem o podporu Agentury narůstá. Ke spolupráci se hlásí nejen menší obce, ale i velká města, která potřebují řešit přebujelé chudinské ubytovny, nedostupnost bydlení i narušené soužití v okolí některých lokalit. Z pozitivní zpětné vazby vidíme, že se na tuto podporu spoléhají,“ doplnil Šimáček.

Významným počinem Agentury pro sociální začleňování je vývoj tzv. Indexu sociálního vyloučení. Ten je základním orientačním nástrojem vlády pro monitoring vývoje v sociálním vyloučení a interpretaci změn v jednotlivých oblastech. Podle údajů z Indexu za rok 2023 v důsledku covidu, zvyšování cen energií a extrémní inflace meziročně narostl počet ohrožených obcí o 10 %. V Česku se tak nyní nachází 238 obcí, kde míra sociálního vyloučení přesahuje v měření Indexem sociálního vyloučení hodnotu 12, což znamená vysokou zátěž. Agentura aktualizuje Index každoročně. Měří ho na pěti indikátorech, jimiž jsou exekuce, nezaměstnanost, nedostupnost bydlení, materiální chudoba a předčasného odchody dětí ze vzdělávání.

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Napsat komentář