Téma loučení se se členy rodiny je důležité, ale často opomíjené téma. I proto v plzeňském SeneCura SeniorCentru uspořádali na toto citlivé téma komorní setkání pro rodinné příslušníky. Setkání vedla Petra Krákorová, která se zabývá provázením v těžkých životních chvílích, obřady posledního rozloučení a poradenskou činností pro pozůstalé.
Neformální program se zaměřil na význam rituálů loučení se, proces truchlení a možnosti, jak mohou rodiny i pečující personál přistupovat k závěru života svých blízkých s respektem a porozuměním.
„Mým cílem je ukázat, že obřad loučení nemusí být jen formální záležitostí ve smuteční síni, ale může odrážet osobnost zemřelého – třeba proběhnout u rybníka, pokud byl vášnivý rybář, nebo v hasičárně, pokud byl dobrovolný hasič,“ říká Petra Krákorová.
Odcházení je značně náročné i pro personál domova pro seniory. „Pečující personál v domovech pro seniory je konfrontován nejen se smrtí klientů, ale i se svou vlastní smrtelností. Práce s umírajícími není jen odborná péče, ale i velká citová investice. Možnost důstojně se rozloučit je pro zaměstnance velmi důležitá, pomáhá jim uzavřít vztah s klientem a pokračovat ve své náročné práci,“ vysvětluje Veronika Svěráková, manažerka kvality SeneCura .
Jedním z nejnáročnějších prvků péče v závěru života je komunikace. Pro pečující může být obtížné hovořit s klientem o jeho odcházení, ještě složitější však překvapivě může být komunikace pro rodinu samotnou. Často si nejsou jisti, jaká slova volit, a obávají se, aby rozhovorem o smrti neublížili. Naše zkušenosti však ukazují, že mnoho klientů cítí úlevu, když mohou o svých obavách a přáních otevřeně mluvit.
„Věříme, že toto setkání přineslo jak zaměstnancům, tak rodinám užitečné informace, podporu a klid v uvažování nad jednou z nevyhnutelných etap života. Nápad uspořádat toto setkání přišel od naší vrchní sestry Václava Lysého, který se podpoře paliativního přístupu na domově věnuje s invencí a oddaností sobě vlastní,“ doplňuje ředitel domova Patrik Bělohlavý.
Z podvečerního setkání vyplynula také potřeba vytvořit bezpečné prostředí i zaměstnancům domova, kteří se setkávají s odchodem klientů, o které bezprostředně pečují. Inspirací může být například rituál v období dušiček, při kterém si zaměstnanci připomínají zesnulé klienty prostřednictvím promítání fotografií, tiché vzpomínky u čaje s možností zapálit svíčku v kapli domova. Součástí rituálu bývá i psaní vzkazu do nebe, který je symbolicky spálen v připraveném ohni na zahradě domova.
„Smysluplné rituály pomáhají nejen uzavřít kapitoly života, ale také nás spojují jako komunitu a dávají nám sílu pokračovat dál,“ upřesňuje Patrik Bělohlavý.
V průběhu setkání panovala příjemná atmosféra a účastníci se s velkým zájmem zapojovali do diskuze. SeneCura SeniorCentrum Plzeň v rámci své péče o klienty i jejich blízké vybudovalo také kapli, která je vysvěcena a jež slouží k důstojnému poslednímu rozloučení.
Paliativní přístup je pro SeneCura klíčovou součástí péče, a proto se intenzivně věnuje vzdělávání svých zaměstnanců. Pravidelně se účastní odborných školení a kurzů, například programu Geri Elnec, který se zaměřuje na specifika paliativní péče u seniorů. Díky těmto iniciativám se daří neustále zvyšovat kvalitu poskytované péče a zároveň podporovat personál v jejich náročné a nesmírně důležité práci.