Pro děti z dětských domovů připravujeme otevření prvních transformovaných domácností v Královéhradeckém kraji. Byty pro tyto účely nakupuje kraj ve městech napříč celým regionem. Někdy se mohou na straně ostatních vlastníků objevovat obavy z nově příchozích sousedů. Jak jsme se už několikrát přesvědčili, obavy plynou vždy ze zkreslených informací, které se k veřejnosti dostávají. A proto je důležité znát fakta.
Děti v bytech nemohou pořádat divoké noční večírky.
To ostatním obyvatelům domu, na rozdíl od jiných nájemníků, můžeme zcela zaručit. Děti budou pod stálým dozorem vychovatelů. Takže nic takového nehrozí.
Stát se nemůže „zbavovat“ dětí, se kterými si neví rady.
Děti jsou stále v péči dětského domova i když změnily místo pobytu.
Děti, o kterých je řeč, nejsou klienti tzv. „pasťáků“.
Pro děti, které mají závažné poruchy chování nebo páchají závažné činy, jsou určeny zcela jiné typy ústavní péče. Jsou to tzv. DDŠ nebo výchovné ústavy. V dětských domovech jsou děti, které prostě nemohou vyrůstat se svými rodiči. Například, když oba rodiče zemřeli, nebo péči o děti nezvládli.
V bytě nemůže být nekotrolovatelný počet nájemníků.
Kapacita jedné domácnosti je 5 až 6 dětí a je nepřekročitelná.
Do bytů není možné umisťovat nikoho jiného než děti z dětských domovů.
Kraj nemůže následně měnit účel nebo cílovou skupinu, pro kterou jsou byty určeny.
Navíc, co lidé často netuší, je fakt, že být sousedem skupiny z dětského domova má své výhody. Navzdory všeobecnému mínění jsou tato zařízení poměrně často, osobně a důkladně kontrolována. A to hlavně Státním zastupitelstvím, Českou školní inspekcí a Krajskou hygienickou stanicí.
Všechny děti pravidelně navštěvují pracovnice OSPOD. Veškeré elektrické spotřebiče domácnosti procházejí zákonnou pravidelnou odbornou revizí. Zkrátka neexistuje soused, který by byl více kontrolován, než právě dětská skupina.
Dětské domovy jsou příspěvkovými organizacemi kraje. Jsou tedy také spolehlivým plátcem částek do fondu oprav. Prvořadým cílem je umožnit dětem, které měly těžký start, žít život v obyčejné domácnosti a zapadnout do místní komunity. Děti z dětských domovů nepotřebují plyšáky, ale šanci připravit se na samostatnou dospělost.
Zdroj: Královéhradecký kraj