Inovativní technologie a jejich vývoj přináší velké příležitosti i do sektoru sociálních služeb. Skrývají v sobě potenciál výrazně zlepšit péči, kvalitu života klientů i personálu a vlastně celý provoz. Společnost SeneCura má vizi být poskytovatelem, který přináší nové technologie do péče o seniory a nebojí se zkoušet nové věci. Nejen proto se podílela na vývoji unikátního řešení s názvem Scase (Smart Case) a pomohla tak jeho úspěšnému uvedení na trh. Jedná se o kompaktní mobilní přístroj, který umí měřit hned pět základních fyziologických funkcí – tzv. 5 v 1. Inovativní řešení významně snižuje administrativní zátěž a zvyšuje kvalitu péče.
Revoluční zařízení Scase měří a ukládá data o krevním tlaku, okysličení krve, srdeční frekvenci, tělesné teplotě a koncentraci glukózy v krvi. Spojením těchto funkcí do jednoho přístroje významně usnadňuje práci zdravotnického personálu a eliminuje potřebu ručního zapisování. Naměřené údaje se automaticky přepisují do informačního systému Cygnus, což snižuje chybovost a šetří čas. Tužku a papír zkrátka personál už nepotřebuje. Sestra, která provádí měření, již nemusí na počítači ručně přepisovat zjištěné hodnoty z měření různými přístroji. Přístroj umožňuje také zobrazení historie měření daného klienta pro sledování trendů fyziologických funkcí.
„Unikátní přístroj vznikl na Slovensku a my jsme měli tu čest ho testovat a pomáhat s jeho vylepšeními. V dubnu 2024 jsme jej plní očekávání začali používat ve všech našich SeniorCentrech v plném provozu – a to jako první v České republice. Musíme uznat, že konečný produkt je opravdu velkým pomocníkem pro náš zdravotnický personál. Těší nás, že můžeme našim klientům poskytovat péči na nejvyšší úrovni a zároveň vytvářet moderní pracovní prostředí, které našim zaměstnancům umožňuje pracovat efektivněji a s menší námahou,“ popisuje novinku Věra Husáková, provozní ředitelka SeneCura.
„Vítám všechny novinky, které mohou ušetřit čas právě sestrám, protože je jich obecně velký nedostatek. Už nemusíme běhat pro různé přístroje a zapisovat údaje na papír. Můžeme se tak více věnovat samotnému klientovi a popovídat si s ním. Pro mne jako vrchní sestru je díky automatickému propisování velkým pomocníkem i při vykazování na pojišťovny,“ chválí přínosy Scase vrchní sestra SeneCura SeniorCentra Klamovka Marie Prodan.
Jak nápad vůbec vznikl? „U zrodu myšlenky stál předchozí zakladatel naší firmy, který byl studentem medicíny a chtěl do afrických zemí přinést jednoduchý nástroj pro rychlou diagnostiku základních životních funkcí. Jako prvního partnera pro uvedení do provozu jsme našli společnost Iresoft (provozující informační systém Cygnus) a jako prvního klienta společnost SeneCura, kde byla ochota zkoušet nové věci. Takže jsme jako první segment zvolili domovy pro seniory a spolupráci se společností SeneCura,“ přibližuje Juraj Janak ze společnosti Scase.
Scase je příkladem úspěšného vývoje inovativní technologie v sociálních službách, kdy se již na samotném začátku procesu spojila dohromady věda, byznys a poskytovatel sociálních služeb. Jedná se o velmi funkční model a v konečném důsledku takto vznikají výjimečné produkty. Dalším příkladem, kdy SeneCura využila toto propojení, byl vývoj chytrých podložek Anume. Ty jsou již registrovány jako zdravotnický prostředek a v praxi pomáhají významně snižovat riziko vzniku proleženin a pádů. V SeniorCentrech SeneCura jsou velkým přínosem v péči o klienty.
Své zkušenosti uplatňuje SeneCura i na evropské úrovni. Vedla pracovní skupinu zaměřenou na digitální transformaci v rámci European Ageing Network (EAN), síť sdružující 12 000 poskytovatelů z 27 evropských zemí. Výstupem této skupiny je mimo jiné i Business case pro uvádění inovativních řešení do praxe. Takových, která otevírají cestu k efektivnější a kvalitnější péči o seniory, což je zásadní vzhledem ke stárnutí populace a nedostatku personálu v sociálních službách.