Humanitární dávka představuje pomoc s úhradou základních životních potřeb pro válečné uprchlíky. Má jasně stanovené podmínky čerpání a maximální výši. Pro nárok na tuto formu pomoci Úřad práce ČR posuzuje veškeré příjmy žadatele i jeho majetkové poměry. Aktuálně u nás navíc legálně pracuje více než 122 tisíc osob s dočasnou ochranou. Celkově pak uprchlíci do státního rozpočtu již od podzimu loňského roku více peněz odvádějí, než z něj dostávají.
Konečná výše humanitární dávky se odvíjí od toho, za který měsíc pobytu v ČR o ni uprchlík po udělení dočasné ochrany žádá. Ovlivňují ji i příjmy a majetek žadatele. Po dobu 150 dní vstupuje do výpočtu u dospělého 4 860 korun a u dítěte 3 490 korun. Po uplynutí 150 dnů je tato částka snížena pro dospělého na 3 130 korun, pokud nejde o zranitelnou osobu. Vyšší částku dostávají děti od 6 do 10 let věku (4 188 korun) a osoby zdravotně postižené (7 290 korun dospělý, 5 235 korun dítě). Do výpočtu dávky se promítají i náklady na bydlení. Od září skončila možnost bezplatného nouzového ubytování, proto byly od srpna upraveny započitatelné náklady na bydlení. Pro zranitelné osoby je stanovena výše 6 000 korun měsíčně, pro ostatní osoby 4 000 korun měsíčně.
Dávka se čerpá na celou domácnost pro všechny posuzované osoby, což je třeba vnímat v kontextu konečné vyplácené částky. Zajímá vás, jak přesně funguje humanitární dávka a její výplata? Vše je přehledně popsáno na webu MPSV včetně orientační kalkulačky.
V srpnu humanitární dávku dostávalo asi 93 tisíc osob, z toho téměř 70 % jich bylo zranitelných. Průměrná měsíční vyplácená částka na osobu činí 7 336 korun a zahrnuje pomoc s úhradou bydlení. Z celkového počtu příjemců dávku čerpá 44 % žen a 39 % dětí.
„Dlouhodobě platí, že bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu je v případě ukrajinských uprchlíků pozitivní. Na našich datech jasně vidíme, že díky svému zapojení na trh práce více peněz odvádějí, než čerpají například prostřednictvím humanitární dávky. Systém pomoci jsme nastavili tak, aby byl motivační, ale zároveň podal pomocnou ruku lidem, kteří ji potřebují,“ zdůraznil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Zdroj: MPSV