Kraj Vysočina ve svém sídle v listopadu hostil pracovní workshop Ministerstva práce a sociálních věcí, kterého se zúčastnili také zástupci města Kroměříž a Místní akční skupiny Voticko.
„Krajské a obecní samosprávy chceme zapojit už do příprav, využít jejich dosavadních zkušeností a zaměřit projekt co nejvíce prakticky na seniory žijící v domácím prostředí. Právě kraje a zejména města a obce jsou seniorům blíže a rádi bychom do projektu zahrnuli jejich znalosti a osvědčené postupy,“ uvedla vrchní ředitelka sekce rodinné politiky a sociálních služeb MPSV Zdislava Odstrčilová.
Senioři, žijící doma, představují nejenom na Vysočině cílovou skupinu, na kterou se soustředí značná pozornost. „Naším cílem je udržet seniory co nejdéle v dobré kondici a v domácím prostředí. Proto spolupracujeme i s těmi nejmenšími obcemi v kraji a snažíme se samosprávy motivovat a podporovat v realizaci aktivit pro seniory. Vzdělávání formou přednášek a besed, pohybové aktivity, tvořivé dílny či společné procházky slouží přímo v obci jako silná prevence před osamocením a vyloučením,“ přiblížil krajskou seniorskou politiku radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Jiří Horký. Fungující komunita tak mnohdy dokáže nahradit chybějící rodinu nebo blízké.
Účastníci workshopu prezentovali své zkušenosti a potřeby seniorů, které při péči o ně nejčastěji řeší. A to nejen v oblasti prevence, ale také při správném nastavení a využití terénních pečovatelských, ambulantních nebo dobrovolnických služeb. „Dobrovolnictví u seniorů představuje další širokou oblast, které bychom mohli využít a která by seniorům mohla přinést pocit potřebnosti a prospěšnosti. Právě ten jim po odchodu do důchodu často schází,“ doplnila Odstrčilová.
Zdroj: Kraj Vysočina