Fotoknihu mapující sociální práci s lidmi s mentálním znevýhodněním od roku 1986 do současnosti v polovině října pokřtili v krajském Domově Háj ve Světlé nad Sázavou. Kniha organizace nese podtitul z historie do současnosti.
Na fotografiích byly k vidění například černobílé záběry z Ústavu sociální péče Rozsochatec, ve kterém pobývali lidé s mentálním znevýhodněním v letech 1986 až 1994, kdy se zámek v restituci vrátil původním majitelům. Patrné z nich byly tehdejší ústavní prvky jako mříže nebo zamčená brána areálu. Organizace se pak přestěhovala čtyři kilometry od Ledče nad Sázavou, do přístavby nemocnice. Tamní lesní budova ale byla těžko přístupná a možnost integrace do běžné společnosti minimální. Život osmi desítek lidí v ní by stále výrazně organizován.
V roce 2012 se prvních šest z nich přestěhovalo do domu ve Světlé nad Sázavou. A následovali i další klienti, kteří se postupně zabydleli v Ledči nad Sázavou, Havlíčkově Brodě, Golčově Jeníkově a Chotěboři, kde mohou žít tak, jako běžní lidé.
Proces transformace velkých ústavů na komunitní domácnosti nabízí klientům mimořádný posun v oblasti seberozvoje a samostatnosti společně s pocitem, že mají svůj skutečný domov.
Domov Háj poskytuje pobytové sociální služby – chráněné bydlení a domov pro osoby se zdravotním postižením v lokalitách Ledeč nad Sázavou, Světlá nad Sázavou, Chotěboř, Golčův Jeníkov a Havlíčkův Brod, a dvě ambulantní služby – sociálně terapeutickou dílnu ve Světlé nad Sázavou, a denní stacionář v Golčově Jeníkově.
Zdroj: Kraj Vysočina