Vláda schválila nařízení o koeficientu pro výpočet minimální mzdy v roce 2025 a 2026, který stanovuje jeden z klíčových parametrů valorizačního mechanismu minimální mzdy. Její výše se bude na základě tohoto nařízení pohybovat přibližně na úrovni 42,2 % průměrné mzdy v roce 2025 a 43,4 % průměrné mzdy v roce 2026.
„Vláda tímto krokem pokračuje v naplňování své politiky postupného a rovnoměrného zvyšování minimální mzdy s cílem dosáhnout v roce 2029 poměru minimální a průměrné mzdy na úrovni 47 %. Valorizace minimální mzdy je v souladu s principem, který dlouhodobě prosazuji, že pracovat se musí vyplatit,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Nařízení vlády je vydáno podle zmocnění zákoníku práce, ve kterém je od 1. srpna letošního roku nově stanoven valorizační mechanismus minimální mzdy a povinnosti vlády v rámci procesu aktualizace výše minimální mzdy. Nařízení nově nestanovuje samotnou výši minimální mzdy, ale určuje koeficienty pro její následující výpočet. Podle valorizačního mechanismu je minimální mzda vypočtena jako součin predikce průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v národním hospodářství a koeficientu pro výpočet minimální mzdy. Příslušnou predikci na následující kalendářní rok vydá Ministerstvo financí vždy do konce srpna. Takto vypočtená výše minimální mzdy se zaokrouhluje na celé stokoruny nahoru.
„Relace minimální a průměrné mzdy bude na základě tohoto nařízení v následujících dvou letech automaticky zvyšována. Vývoj minimální mzdy tak bude pro zaměstnavatele i zaměstnance předvídatelný,“ dodal ministr Jurečka.
Cílem MPSV je dosažení relace minimální mzdy k průměrné mzdě ve výši 47 % do roku 2029. Tato relace bude tedy v následujících letech postupně rovnoměrně zvyšována každý rok o 1,2 p. b. V roce 2025 by relace minimální a průměrné mzdy měla činit cca 42,2 % a v roce 2026 by měla dosáhnou cca 43,4 %. Těmto relacím odpovídají nařízením vlády určené koeficienty pro výpočet minimální mzdy ve výši 0,422 pro rok 2025 a ve výši 0,434 pro rok 2026.
Predikce průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v národním hospodářství pro rok 2025 dle Sdělení Ministerstva financí č. 251/2024 Sb. činí 49 233 korun. Měsíční minimální mzda vypočtená na základě výše zmíněného postupu tedy bude vyhlášena sdělením MPSV ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv ve výši 20 800 korun, resp. 124,40 korun za hodinu.
Předpokládaná výše měsíční minimální mzdy v roce 2026 (při využití údaje o průměrné hrubé mzdě z Makroekonomické predikce Ministerstva financí ze srpna letošního roku) by mohla dosáhnout 22 500 korun. Konečná výše minimální mzdy pro rok 2026 bude vyhlášena sdělením MPSV ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv do 30. září 2025. Díky dopředu stanovenému koeficientu tak bude výše minimální mzdy na následující rok známa v dostatečném předstihu (již v září), což je výrazný posun oproti předchozí praxi, kdy bylo o výši minimální mzdy rozhodováno s minimálním předstihem.
Vyhlášení nejnižší úrovně zaručeného platu
Ve sdělení MPSV o výši minimální mzdy pro rok 2025 pak kromě výše minimální mzdy budou na základě zmocnění v zákoníku práce vyhlášeny i nejnižší úrovně zaručeného platu. Sdělením bude rovněž vyhlášeno rozpětí výše příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí.
Nejnižší úroveň měsíčního a hodinového zaručeného platu pro zaměstnance ve veřejných službách a správě a státní zaměstnance se stanoví tak, aby činila v 1. skupině prací 1násobek minimální mzdy, ve 2. skupině prací 1,2násobek minimální mzdy, ve 3. skupině prací 1,4násobek minimální mzdy a ve 4. skupině prací 1,6násobek minimální mzdy.
Zaměstnancům ve veřejných službách a správě a státním zaměstnancům bude v roce 2025 za práci ve ztíženém pracovním prostředí příslušet příplatek v rozpětí 5 % až 15 % měsíční minimální mzdy. Při měsíční minimální mzdě 20 800 korun rozpětí výše příplatku k platu za práci ve ztíženém pracovním prostředí činí 1 040 až 3 120 korun měsíčně.
Zdroj: MPSV